Kulaklıklar Sağırlığa Yol AçabilirLokman Hekim Hospitals Group مُعدة : 2017-01-09 08:49:34
عدد المشاهدات: 4230

Kulaklıklar Sağırlığa Yol Açabilir

Kulaklık kullanma konusunda son yıllarda özellikle gençlerde yaygın bir kötü alışkanlık oluşmaya başladı. İşitme kaybı olmayan ve son derece sağlıklı insanların uzun süre yüksek sesle kulaklık kullandıktan sonra sağır olma riskleri bulunduğu bir gerçektir. Yolculuk esnasında ve otobüslerde yüksek sesle müzik dinlemek kulaktaki işitme kayıplarından bir tanesi olan yüksek sese bağlı travmaya neden oluyor.

Kulaklıklar Sağırlığa Yol Açabilir

Şiddetli bir patlama olur ve bu durum da travma oluşturur. Bunlar iç kulaktaki duyu hücreleri üzerinde tahribat yapar. Ancak bu şekilde uzun süre, özellikle 5 yılın üzerinde devamlı, yüksek şiddetli sesle kulaklık kullanılırsa kulak içerisindeki duyu ve sinir hücreleri tahribata uğrar. Kişi yanlış alışkanlığı ile sağırlığa kadar gider.

Özellikle genç erkekler ve bayanlarda biraz da özentiyi işin içerisine katarsak hafif ve orta derecede orta kulakta işitme kaybı olduğu zaman hastalarımızın iç kulağındaki sinir hücrelerinin tahribatı başlamış demektir. Bunlar normalde 55-60 yaşlarında hepimizde olması gereken sağırlığı beklemek yerine, kendileri yüksek sesli gürültü travmasına maruz kalarak erken sağırlığa girerler.


SİNİRLER HARAP OLUYOR İŞİTME SEVİYESİ DÜŞÜYOR İç kulakta ölen bir siniri tekrar geri getirmek mümkün değil. Ancak, olay orada kesilirse daha ileri gitmesini engellemek için bariyer teşkil eder. Başka şekilde tedavisi olmaz. Kulağın bir adaptasyonu var, önce hafif sesle dinlemeye başlarsın, yavaş yavaş sinirler harap olur, sonra bu ses sizi tatmin etmemeye başlar, daha yüksek sesle dinlemeye devam edersiniz. Sinirler harap oldukça işitme seviyesi düşüyor. Biraz daha yükseltim derken kullanma yanlışları bir tarafa iç kulaktaki tahribat arttıkça siz daha yüksek şiddetli sesi algılamama gibi bir duruma geliyorsunuz, onun da maalesef farkında olmuyorsunuz.

ÇINLAMA MEYDANA GELİR

Hasta sadece duyu hücrelerinin tahribi ile kalmaz, harap olan hücrelerin duymadığı gibi bir de kendisinin çıkardığı bir yaygara vardır. O sese halk arasında çınlama denir. O çınlama kişiyi rahatsız eder ve uykusunu da etkiler. Hastanın kulağında bir şekilde oluşmuş çınlamanın, medikal tedavi almadığı için maskeleyici cihazlarla dışarıdan tedavisi yapılabilir.

Op. Dr. Abdullah AHMED

09 Nisan 201


هذا الاعلان تم كتابتة ( منذ كم يوم ) بواسطة ( اسم الكاتب ) وعدد مرات عرضها (.....)


تعليقات

تحميل...