SOĞUK ALGINLIĞI MI? GRİP Mİ?Lokman Hekim Hospitals Group مُعدة : 2017-01-12 06:31:17
عدد المشاهدات: 5046

SOĞUK ALGINLIĞI MI? GRİP Mİ?

Soğuk algınlığına 100'den fazla virüsün sebep olabiliyor.Bu virüsler yılda 2 ile 4 kez yetişkinleri, 6 ile 10 kez çocukları hasta etmektre.

SOĞUK ALGINLIĞI MI? GRİP Mİ?

Soğuk algınlığı yavaş seyreden bir hastalık olup, boğaz ağrısı, hapşırma, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve hafif öksürük gibi belirtilerle kendini gösteriyor.

Grip enfeksiyonu ise birkaç saat içinde aniden ortaya çıkan yüksek ateş ile birlikte şiddetli baş ağrısı ve tüm vücutta yaygın kas ağrısı, ağır halsizlik ile belirtilerini gösteriyor.

Grip ve soğuk algınlığı ile arasındaki en önemli fark yüksek ateş!

Alerjik olan kişiler daha dikkatli olmalı!

Alerjik yapılı kişilerde soğuk algınlığısinüzit veya orta kulak enfeksiyonuna daha sık neden oluyor. Alerjik hastalar dışında ise soğuk algınlığının korkulacak bir yanı yok.

2 yaş altı çocuklar, 65 yaş üzeri yetişkinler, hamileler, kronik kalp ve akciğer hastaları, grip enfeksiyonu sebebiyle risk altında!

Grip ve Soğuk Algılığında Tedavi

Virüslerin neden olduğu gerek grip gerekse soğuk algınlığı hastalığına özgü bir tedavi YOK!İstirahat, bol sıvı alımı ve aspirin harici ateş düşürücü ve ağrı kesiciler kullanılabilir.

ASPİRİN NEDEN KULLANILMAMALI SORUSUNUN CEVABI NEDİR?

Virüslerden oluşan enfeksiyonlarda antibiyotikler etkisiz olduğundan, gereksiz antibiyotik kullanım boş yere antibiyotik direncine sebep olmakta.

Grip Tablosunda Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekiyor?

-Risk grubunda olan hastalar (2 yaş altı çocuklar; 65 yaş üstü erişkinler; kronik kalp ve akciğer hastaları) grip belirtileri olduğunda hiç beklemeden doktora başvurmalıdırlar.
-Risk grubunda olmayan hastalar ise grip belirtileri olduğunda sadece;
1. Ateş 3 gün içinde düşmemişse,
2. Birkaç gün içinde düşüp sonra tekrar yükselmişse,
3. Genel durum bozuluyorsa; virüsün üzerine daha ağır seyreden bakteri enfeksiyonu eklenmiş olabileceği için doktora başvurmalıdır.

Basit Soğuk Algınlığı Tablosunda Ne Zaman Doktora Başvurmak Gerekiyor?
Basit soğuk algınlığında ki belirtilerin genellikle 10 gün içinde azalarak geçer, burun tıkanıklığı, burun akıntısı veya balgamlı öksürük 10 gün içinde tam geçmemişse bakteriyel bir enfeksiyon olasılığına karşın doktora gidilmesi gerekir.

Uzm. Dr. Sertuğ AKKORLU

23 Ocak 2015


هذا الاعلان تم كتابتة ( منذ كم يوم ) بواسطة ( اسم الكاتب ) وعدد مرات عرضها (.....)


تعليقات

تحميل...